The annual Awards of Excellence Ceremony is held yearly at the Bleeding Disorders Conference.

PHYSICIAN OF THE YEAR
(Named in honor of Dr. Kenneth Brinkhous)

2022 Dr. Kimo Stine
2021 Miguel Escobar, MD
2020 Amy Dunn, MD
2019 James V. Luck, Jr., MD
2018 Michael Guerrera, MD
2017 Cindy Leissinger, MD
2015 M. Elaine Eyster, MD
2014 Osvaldo H. Wesly, MD
2013 Guy Young, MD
2012 Michael Tarantino, MD
2011 Jerry Powell, MD
2010 Margaret Heisel-Kurth, MD
2009 Peter Kouides, MD
2008 Andra James, MD, MPH
2007 Gilbert C. White, II, MD
2006 Parvin Saidi, MD, FACP
2005 Marvin S. Gilbert, MD; Diane Nugent, MD
2004 Donna DiMichele, MD
2003 Roshni Kulkarni, MD; Johann Heinrich Joist, MD
2002 Craig Kessler, MD
2001 Amy Shapiro, MD; Bradley Lewis, MD
2000 Stephanie Seremetis, MD
1999 Inga Marie Nilsson, MD
1998 Margaret Ragni, MD, MPH
1997 Margaret Hilgartner, MD
1996 W. Keith Hoots, MD
1995 Marilyn Manco-Johnson, MD
1994 Charles Abildgaard, MD
1993 Jeanne M. Lusher, MD
1992 Carol Kasper, MD
1991 Harold R. Roberts, MD

RESEARCHER OF THE YEAR
(Named in honor of Dr. Murray Thelin)

2022 Dr. Keith Hoots
2021 Kathleen Pratt, PhD
2019 David W. Scott, PhD
2017 Roland Herzog, PhD
2015 Margaret Ragni, MD
2011 David Lillicrap, MD, FRCPC; Paula James, MD, FRCPC
2010 Thomas Howard, MD, PhD
2008 Harvey Alter, MD
2007 Marilyn Manco-Johnson, MD
2003 Nigel Key, MD
2002 J. Michael Soucie, PhD
2001 Terence Chorba, MD, MPH
2000 Katherine High, MD; Mark Kay, MD
1999 A. Dusty Miller, PhD; R. Jude Samulski, PhD; Inder Verma, PhD; Savio L.C. Woo, PhD
1998 David Ginsburg, MD
1997 Harold Roberts, MD
1996 Gilbert White, II, MD
1995 Dorothea Scandella, MD
1994 Haig Kazazian, MD; Jane Gitschier, MD
1993 Randal J. Kaufman, PhD
1992 W. French Anderson, MD
1991 Robert R. Montgomery, MD
1990 Pier M. Mannucci, MD
1989 David N. Fass, PhD; Rodney M. Hewick, PhD; John Jay Toole, PhD; Edward G.D. Tuddenham, MD; Gordon Vehar, PhD
1988 Theodore Zimmerman, MD
1986 Jay A. Levy, MD; Milton M. Mozen, MD; Bruce L. Evatt, MD; J. Steven McDougal, MD
1984 Louis M. Aledort, MD
1981 Leon Hoyer, MD
1977 Ira Gore, MD; J.N. Shanberge, MD
1976 Donna C. Boone, RPT
1972 Kenneth Brinkhous, MD
1971 Oscar D. Ratnoff, MD
1969 Robert H. Wagner, PhD
1968 Judith Graham Pool, PhD
1966 Hyland Laboratory (Dr. M. Thelin and Dr. E. Shandbrom)

 

ADVOCATE OF THE YEAR
(Named in honor of Joseph Early & L. Michael Kuhn)

2022 Briana Reinking
2021 Samantha Nazario
2020 Jodi Rudell
2019 Richard Pezzillo
2018 Kelly Gonzalez
2017 Randi Clites
2016 Sue Martin
2015 Brendan Hayes
2014 Tom Wilmarth
2013 Senator Margaret Rose Henry
2012 Kristin Marema
2010 Jeff Cornet
2009 Honorable Lawrence H. Curry
2008 Brenda Neubauer
2007 Hemophilia of Iowa: Kari Atkinson, Shane Kelley & Terry Morrow; Hemophilia Foundation of Illinois: Bob Robinson & Greg Kerfoot; Lone Star Chapter of NHF: Debbie de la Riva; Texas Central Hemophilia Association: Kerry Brooks & Christy Argo
2006 Michelle Rice; Ann Rogers
2005 George M. Levy
2005 Rep. Lucille Roybal-Allard
2004 Rep. Carolyn McCarthy; Rep. Chet Edwards
2003 Stephan Nightingale, MD; Claude L'Enfant, MD
2002 Sen. Herbert Kohl; Paul Clark
2000 John Podesta; J. Dennis Hastert
1999 Rep. Bill Young; Rep. John Edward Porter (named in honor of Joseph Early)
1998 Richard Lipton, MD; Sen. Mike DeWine
1997 Gerald Gilchrist, MD; Rep. Henry Hyde
1996 Jackie Fineberg, MFCC
1995 John G. Bartlett, MD; Rep. Porter Goss; Rep. Dan Miller
1994 Ruth Brown, MPH; Rep. Steny Hoyer
1993 Heather Huszti, PhD; Rep. Pete Stark
1992 Elizabeth Randall-David, RN, PhD
1991 Kathy L. Parish, PhD (named in honor of L. Michael Kuhn); Rep. Dean A. Gallo
1990 Rep. Doug Walgren; Rep. William Archer
1989 C. Everett Koop, MD
1988 Admiral James D. Watkins
1982 Merle McPherson
1981 James Florio
1980 Joseph Early; George McMillan
1979 Rep. Gerald A. Bradley; Rep. James N. Riley
1977 William G. Grandee; Sen. Gene Jones; Chris Miller; James N. Reilly
1976 Rep. Tim L. Carter, MD; Hoover Dawahare; Alan A. Diamonstein; Edward L. Holloway; Rep. Paul G. Rogers
1975 Richard Bodine; Keith Burbridge; Francis Falkenberg; Joe Fine; Phillip Gutman; Ted Hallock; Francis McManimon; E.D. Potts
1974 Douglas Applegate; David Bartley; George Brown; William Bulgar; Robert Butera; Frank Coggins; Bruce Douglas; Don Friedman; Douglas Henry, Jr.; Malcom Mabry; Peter McDonough; George Moscone; Ronald Mottle; Morgan Smith; Verne Smith; Arie Taylor; Robert Terzich; W.K.Weldon

 

NURSE OF THE YEAR

2022 Brenda Nielsen
2021 Margaret Sennett
2020 Tracey Gaslin, PhD, CPNP, RN-BC
2019 Karla K. Watkinson, RN
2018 Glenn Roy, RN
2017 Maria Santaella, MSN, RN-BC, CPHON
2015 Claudia Lupia, RN
2014 Susan Zappa, RN, CPN
2013 Carolyn Francis, RN, MS
2012 Kristen Jaworski, RN, BSN, CCRC
2011 Madeline Cantini, BSN, RN
2010 Jim Munn, BSN, MS
2009 Jennifer LaFranco, RN, BSN
2008 Vicky Hannemann, RN
2007 Jane Ellen Jones, RN
2006 Ellen White, RN, BSN
2005 Susan J. Geraghty, RH, MBA
2004 Joan Osip, RN, MS
2003 Jennifer Maahs, RN, PNP
2002 Jan Tuller, RN, MPH
2001 Nancy Duffy, RN
2000 Mary Lou Cygan, BSN
1999 Barbara Carroll, RN
1998 Linda Augustyniak, RN; Karen Wulff, RN
1997 Patsy Head, RN
1996 Sue Ohler, RN, BSN; Catherine Glass, RN
1995 Joan Eisele; Carol Orto, RN
1994 Brenda Riske, RN; Margaret Wagner, RN
1993 Helen Mahoney West, RN, PNP
1992 Marilyn H. Ford, RN, EdD
1991 Regina Butler, RN; Susan Karp, RN; Laurel McKernan, RN

 

PHYSICAL THERAPIST OF THE YEAR
(Named in honor of Donna Boone, PT)

2022 Anita Wood
2021 Cindy Bailey, PT
2020 Susan Knight, PT
2019 Grace Hernandez, PT
2018 Nancy Durben, PT, MSPT, PCS
2017 Cheryl McShea, PT
2015 Donna Oldfield, PT
2014 Heidi Purrington, PT DPT
2013 Stacie Akins, PT, MHS
2012 Joel Lee, MPT
2011 Nicole Hroma, PT
2010 Susan Knight, PT, PCS
2009 Marc Gilgannon, PT
2008 Heidi Lane, PT, PCS
2007 Pattye Tobase, PT, DPT, OCS
2006 Sherry Herman-Hilker, PT
2005 Kimberly Baumann, MPT
2004 Angela Forsyth, MS, PT
2003 Alice Anderson, MS, PT, PCS
2002 Ruth Mulvany, PT, MS
2001 Kristine Albrecht, PT
2000 David Oleson, RPT
1999 Tracy Holtzman, MS, PT
1998 Scott Ward, PT, PhD
1997 Sharon Funk, PT

SOCIAL WORKER OF THE YEAR
(Named in honor of Jill Solomon)

2022 Connie Thibodeaux
2021 David Rushlow, LMSW
2020 Julie Habegger, LMSW
2019 Sabrina Farina, LMSW
2018 Erik Iglewski, LCSW
2017 Erin Stang, LCSW
2015 Ellen Kachalsky, LMSW, ACSW
2014 Margaret “Peg” Geary, MA, MBA, MPH, LCSW, CCM
2013 Nancy Hatcher, MSW, LCSW
2012 Laurel Pennick, LCSW
2011 Leslie McGeady, MSW, LISW
2010 Sue du Treil, PhD, LCSW, ACSW, DCSW
2009 Margaret Halona, MSW
2008 William Berger, MS, MSW
2007 Ed Kuebler, LMSW-ACP
2006 Elizabeth Fung, PhD
2005 Kelly Green, MSW, LISW
2004 Dawn von Mayrhauser, MSW, LCSW
2003 Mavis Harrop, MSSW, LCSW
2002 Linda Gammage, MSW, LCSW
2001 Becky Dudley, LCSW
2000 Marilyn Gradowski, MSW, CISW
1999 Susan Kocik, MSW
1998 Martha Ponce, LSW
1997 Gail Reed, MSW
1996 Dana Francis, MSW
1995 Susan C. Cutter, ACSW
1994 Danna Merritt, MSW
1993 Donna Fleming, MSSW
1992 Bobbie Steinhart, MSW, LCSW

GENETIC COUNSELOR OF THE YEAR

2022 Jamie McCreery
2021 Stefanie Dugan
2020 Katie Bergstrom, MS, CGC
2019 Kristy Lee, MS, CGC
2018 Sarah Ryan, MS
2015 Michelle Alabek, MS, CGC

LIFETIME ACHIEVEMENT
(Named in honor of Dick James)

2022 Randy Curtis
2021 Marilyn Manco Johnson, MD
2020 James Luck, MD
2019 Marion Koerper, MD
2018 Michael Soucie, MD
2017 George McCoy and Susan Karp
2016 Johanna Chapelle
2015 Regina Butler, RN
2014 Patricia Dominick
2012 Shelby Dietrich, MD
2011 Robert Miller, PA-C
2010 Indira Warrier, MD
2009 Marion Dugdale, MD
2008 Roshni Kulkarni, MD
2007 Merle McPherson, MD, MPH
2006 Carol Kasper, MD
2004 Jeanne M. Lusher, MD; John Penner, MD
2003 Dr. Jan & Catherine van Eys
2002 Dana Kuhn
2001 Mary & Doug Smoot; Dorothy & Tom Child
2000 Beatrice Pierce, RN, MSN
1999 Ruth Seeler, MD
1998 Renee Paper
1997 Leon Faitek
1996 Mark Faitek
1995 Jonathan A. Botelho
1994 Libby Fisackerly; Paul Haas, PhD

HUMANITARIAN OF THE YEAR
(Named in honor of Mary M. Gooley)

2022 Esmeralda Vazquez
2021 Amy Cowell
2020 Ellen Riker
2019 Aleida Stark, RN
2018 Amber Federizo, RN
2017 Tamara Vogel
2015 Dana Francis, LSW
2012 David Oleson, PT, PCS
2010 Carl & Sharon Clark
2009 Debbie de la Riva
2008 Michelle Rice
2007 Lynne Capretto
2003 Mark Skinner
2002 Laurie Kelley
2001 Sally Crudder, RN, BSN
2000 Val Bias
1999 Ann Rogers
1998 Elena Bostick
1997 Eunice Heredia
1996 Shirley Wilson
1995 Kathleen M. Gerus
1994 William Sparrow
1993 Donald Colburn
1992 Mary M. Gooley
1991 Jeanne M. Lusher, MD
1990 Frederick R. Rickles, MD
1989 Glenn Pierce, PhD, MD
1988 Richard Thunberg
1987 Paul Haas, PhD
1986 Marvin Gilbert, MD
1985 Leon Hoyer, MD
1984 Margaret Hilgartner, MD
1983 Janice Hamilton
1982 Ben Lederman
1981 James K. Pauley, Richard E. Rosenfield
1979 Donald LaRosa, David J. Nassar
1976 Sen. Harrison A. Williams, Jr.
1975 Frank Schnabel
1974 Donald J. Fitch, Jr.
1972 United Airline Pilots Association
1970 Honorable Robert H. Finch
1969 Sen. Everett M. Dirksen

PHILANTHROPIST OF THE YEAR

2022 Jim Christiansen
2021 Elizabeth Fung, PHD
2020 Joseph Helfert
2019 Steve and Sheila Kopenitz
2018 Tim & Kathy Statton
2017 Gary Farro
2016 Cirelli Family
2015 Dawn Pollard & Robert Fieber

 

RYAN WHITE YOUTH AWARD
(Named in memory of Ryan White)

2022 Mikey White
2021 Nathan Mermilliod
2020 Daniela Delgado
 

John Indence Award
(Named in memory of John Indence)

2022 Hemophilia of Michigan
2021 Hemophilia of North Carolina
2020 New England Hemophilia Association
2019 Hemophilia of South Carolina
2016 West Virginia Chapter of NHF

VAL BIAS AND TODD SMITH INNOVATION IN CAMP AWARD
(Named in memory of Val Bias and Todd Smith)

2022 Camp Bold Eagle (Hemophilia of Michigan)
2021 New England Hemophilia Association
2020 Arizona Hemophilia Foundation; Hemophilia of Oregon

CHAPTER VOLUNTEER OF THE YEAR
2022 Mariel Laureano
2019 Dawn Pollard

ZIGGY DOUGLAS INNOVATION IN YOUTH PROGRAMMING AWARD
(Named in memory of Ziggy Douglas)
2022 Pacific Northwest Bleeding Disorders
2021 Hemophilia Council of California; Hemophilia Foundation of Southern California; Hemophilia Foundation of Northern California; Hemophilia Association of San Diego County; Central California Hemophilia Foundation

Advertisement